Mikroplastik – czym jest i skąd się bierze?
14 stycznia, 2024Redukcja plastiku – kiedy kilka gramów robi różnicę
14 stycznia, 2024Aby poprawić zarządzanie plastikiem w naszym życiu, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka prostych elementów, które przynoszą znaczne korzyści dla Ciebie i dla planety. Oto 5 naszych sugestii:
- Segregacja śmieci w biurze
W domu z pewnością prawidłowo segregujecie swoje odpady. Ale czy jesteście równie dobrze zorganizowani w miejscu pracy? Małe biura, sklepy czy gabinety często nie są wyposażone w narzędzia do segregacji odpadów, ale zapewniamy, że wprowadzenie tego jest naprawdę proste. Zaproponujcie zakup pojemników do segregacji odpadów – istnieje wiele rodzajów, które są niedrogie i zajmują niewiele miejsca. Zdecydowanie ułatwią prawidłowe pozbywanie się plastikowych butelek, pojemników na jedzenie i innych rzeczy wykonanych z tworzyw sztucznych. To wybór, który ucieszy środowisko, ale także Waszych kolegów z pracy!
- Nagradzanie właściwych zachowań
Jako konsumenci mamy moc nagradzania naszymi wyborami zakupowymi ekologiczne zaangażowanie firm, których produktów używamy. Starajmy się wybierać takie, których opakowania są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu (zamiast stosowania nowego). W ten sposób będziemy korzystać z produktów mniej wpływających na planetę, a jednocześnie wyślemy ważny sygnał innym firmom, aby również podejmowały wysiłki w dążeniu do tego typu rozwiązań.
- Ponowne wykorzystywanie plastiku, który nie może być poddany recyklingowi
Przed wyrzuceniem narzędzi, zabawek i części plastikowych przedmiotów zastanówcie się, czy na pewno są już śmieciami. Przecież mogą one stać się podstawą do kreatywnej zabawy z dziećmi lub zostać przekształcone w pojemniki czy doniczki, a nawet biżuterię! Warto więc np. na lokalnych grupach facebookowych umieścić posty ze zdjęciami przedstawiającymi rzeczy, których chcemy się pozbyć i pytaniem czy komuś się przydadzą.
- Inteligentny kalendarz odbioru plastiku
W wielu miastach system selektywnej zbiórki odpadów stał się już powszechną praktyką: ten system zakłada, że odbiór jest dokonywany w określonych dniach, więc potrzebna jest nasza mała aktywność organizacyjna, aby porzucić odpady zgodnie z wymaganiami danej gminy. Aby ułatwić zarządzanie tym procesem, możecie polegać np. na wirtualnych asystentach, takich jak Alexa czy jej odpowiednicy z Google i Apple, którzy mogą zostać poproszeni o ustawienie powtarzalnego przypomnienia, abyście nie przegapili dnia, w którym należy zanieść plastik.
- Nie wyrzucaj do odpadów zmieszanych tego, co można poddać recyklingowi
Gdy jesteśmy poza domem, czasem brakuje odpowiednich kontenerów do segregacji, więc wyrzucamy odpady plastikowe do zwykłych śmietników, a przecież te śmieci mogłyby być ponownie przetworzone dzięki recyklingowi. Dlatego rekomendujemy przy każdym wyjściu zabierać ze sobą torbę do przechowywania swoich odpadów do czasu, aż znajdziecie odpowiedni pojemnik do selektywnej zbiórki plastiku, gdzie będziecie mogli odpowiednio je posegregować.