Plastik jako materiał opakowaniowy – co go wyróżnia i dlaczego jest tak popularny?
14 stycznia, 20245 wskazówek, jak zoptymalizować gospodarkę tworzywami sztucznymi
14 stycznia, 2024W mediach często słyszymy o mikroplastiku, który zalewa morza i oceany, a nawet znajduje się w naszych organizmach. Te informacje budzą zaniepokojenie, dlatego uważamy, że należy jasno i kompleksowo omówić ten temat.
Na początek: mikroplastik to fragmenty plastiku o wymiarach od 1 mikrometra (1 milionowa część metra) do 5 milimetrów. Istnieje także nanoplastik, który jest jeszcze mniejszy (poniżej 1 mikrometra).
Skąd pochodzi mikroplastik?
Powszechne przekonanie może sugerować, że powstaje on w wyniku rozkładu ogólnych odpadów z plastiku, ale nie do końca tak jest. Wiemy, że:
- 35% mikroplastiku pochodzi z prania ubrań wykonanych z włókien syntetycznych,
- 30% powstaje w wyniku tarcia opon samochodowych o asfalt,
- 24% to pyły zanieczyszczeń miejskich.
Analizując pochodzenie mikroplastiku w różnych regionach, można stwierdzić, że w Azji pochodzą one głównie z prania ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych. Natomiast w Ameryce Północnej i Europie, mikroplastik generowany jest przede wszystkim w wyniku zużycia opon samochodowych.
Czy mamy już potencjalne rozwiązania, które mogłyby zapobiec rozprzestrzenianiu się mikroplastiku?
Mikroplastik obecny w wodzie podczas prania ubrań z włókien syntetycznych może być skutecznie wyłapywany przez systemy filtracyjne (podobnie jak ma to miejsce w przypadku wody pitnej, w której mikroplastik jest nieobecny).
Jeśli chodzi o mikroplastik powstający w wyniku użytkowania samochodów i zanieczyszczeń w miastach, trudniej jest podjąć skuteczne działania naprawcze, ale ważne jest, by zwracać uwagę na tę kwestię i rozmawiać o niej.
Czy mikroplastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia?
Wiele rodzajów tworzyw sztucznych używanych w kontakcie z żywnością lub w użytku osobistym musi spełniać surowe normy bezpieczeństwa, co minimalizuje obecność szkodliwych substancji i pozostaje daleko poniżej dopuszczalnych limitów.
Pod kątem psychologicznym trudno jest zaakceptować coś, co dostaje się do naszych organizmów i nie jest organiczne. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, w naszych organizmach znajdują się już substancje nienaturalne, jak np. pyły czy rakotwórcze substancje obecne w niektórych produktach spożywczych.
Zatem jakie działania należy podejmować?
Z pewnością trzeba ograniczać źródła mikroplastiku. Opakowania z tworzyw sztucznych powinny być zbierane i poddawane recyklingowi, a w żadnym wypadku nie powinny być wyrzucane na środowisko naturalne.
Na całym świecie i w Europie kwestia mikroplastiku znajduje się na agendach politycznych, które zobowiązują się do wdrażania strategii zwiększających wskaźniki recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Ponadto, analizowane są nowe środki mające na celu zmniejszenie uwalniania mikroplastiku przez tkaniny, opony, farby i niedopałki papierosów.