Plastik – rodzaje, możliwości i ciekawostki
14 stycznia, 2024Historia plastiku – początki
14 stycznia, 2024PET jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych: pierwszym krokiem, aby uczynić go kluczowym zasobem, jest jego recykling i przekształcenie w rPET . Wszystko zależy od nas, od selektywnej zbiórki odpadów, a przede wszystkim od zwrotu pustych butelek.
Ale jak działa proces odzysku plastiku? Pierwszy etap to mechaniczna selekcja, po której następują oczyszczanie i filtracja, a następnie separacja od innych niepodlegających recyklingowi pozostałości.
Aby uzyskać produkt PET, konieczna jest estryfikacja glikolu etylenowego i kwasu tereftalowego (PTA), który poddawany jest umiarkowanemu ciśnieniu (2,5-5,5 bara) i wysokim temperaturom (230-270°C). Woda, która powstaje, jest ciągle usuwana.
PET to niezwykły i higieniczny materiał, dzięki swojej zdolności do ochrony produktów wewnątrz (leków, kosmetyków czy żywności). Ponadto jest praktyczny, lekki i łatwy w recyklingu.
Zalety PET-u
Obecnie bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zachęcanie do używania butelek PET. Jego zalety są niezliczone: prowadzi do redukcji ok. 138 000 ton gazów cieplarnianych (CO2), pomaga zaoszczędzić ok. 50% energii (zwykle emitowanej w procesach spalania i produkcji) oraz powoduje spadek zużycia ok. 43 milionów litrów ropy naftowej.
Cykl życia PET-u jest nieskończony: zawsze można go ponownie wykorzystać i nadać mu nowe formy, takie jak rury, folie czy tkaniny. Ponadto gdy puste opakowania PET są spalane, przekształcają się w energię elektryczną lub ciepło.
Wreszcie, PET wymaga mniejszego zużycia energii i zasobów w procesie recyklingu w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak na przykład szkło. To ostatnie wymaga osiągnięcia temperatury od 425° do 600°C, aby być poddawanym recyklingowi, co prowadzi do większej emisji CO2.
Wśród inicjatyw mających na celu promowanie tego innowacyjnego materiału należy wymienić “End Waste Recycle the 1”. To kampania reklamowa zaproponowana przez Petcare Europe, obejmująca Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, która umożliwia zebranie danych pomocnych w zrozumieniu postrzegania PET-u przez odbiorców.
Butelki PET znajdują się w centrum coraz silniejszej globalnej gospodarki obiegu zamkniętego oraz stanowią fundament dla bardziej bezpiecznej, innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości.