Rozwiązania prawne – wyzwania w gospodarowaniu odpadami
27 kwietnia, 2023PET – charakterystyka i możliwości
14 stycznia, 2024W połowie XIX wieku po raz pierwszy pojawił się plastik – rewolucyjny materiał tamtych czasów, praktyczny i zdatny do długotrwałego użytkowania. Dziś jest on powszechnie obecny w naszym codziennym życiu, ale wielu z nas nie wie, że dzięki tworzywom sztucznym możemy również:
- mieć dostęp do czystej wody,
- prawidłowo przechowywać żywność i napoje,
- uzyskać energię odnawialną.
Plastik ma bardzo długi cykl życia, a także sprawia, że nasze życie jest bezpieczniejsze i łatwiejsze. Materiał ten pochodzi z substancji chemicznych uzyskiwanych przede wszystkim z gazu i ropy naftowej, lecz istnieją również bardziej biodegradowalne odmiany pochodzące z kukurydzy i bawełny.
Obecnie kraje na całym świecie zwracają uwagę na dobrostan klimatyczny i wymagają od producentów inwestowania w działy badawczo-rozwojowe. Celem jest stworzenie nowych wersji plastiku pochodzących z odzyskanych olejów, wtórnych tworzyw sztucznych, biomasy i CO2.
Aby zrozumieć ten materiał, musimy zidentyfikować dwie bardzo ważne kategorie: termoplasty i tworzywa termoutwardzalne.
- Termoplasty
W tej grupie znajdują się wszystkie plastiki „modelowane”, czyli zdolne do topienia się w wysokich temperaturach i twardnienia po ich schłodzeniu. Są to materiały odwracalne, które podlegają ciągłym wahaniom temperatur, a w szczególności:
- polietylen (PE),
- polipropylen (PP),
- polichlorek winylu (PVC),
- politereftalan etylenu (PET),
- polistyren (PS),
- ekspandowany polistyren (EPS),
- poliamidy (PA),
- poliwęglan (PC),
- polimetakrylan metylu (PMMA),
- elastomery termoplastyczne (TPE),
- polieterosulfon (PES),
- fluoropolimery,
- alkohol etylowinylowy (EVOH).
- Tworzywa termoutwardzalne
Tutaj plastik po poddaniu wysokim temperaturom przechodzi proces chemicznej transformacji, tworząc trójwymiarową strukturę sieciową. Ten ewolucyjny proces materiału sprawia, że staje się on niezmienny. Są to m.in.:
- poliuretan (PUR),
- nienasycone poliestry,
- żywice epoksydowe,
- żywice melaminowe,
- estry winylowe,
- silikony,
- fenolo-formaldehydowe żywice,
- mocznikowo-formaldehydowe żywice,
- żywice fenolowe,
- żywice akrylowe.
Jakie są korzyści plastiku?
W ciągu ostatniego wieku plastik pozwalał na innowacyjne rozwiązania dla ciągle zmieniających się potrzeb i wyzwań społeczeństwa. Elastyczne, trwałe i niezwykle przystosowujące się tworzywa sztuczne stanowią znaczącą rodzinę materiałów, które naukę i innowację mają w swoim DNA..
Dlatego coraz ważniejsze jest dzisiaj recyklingowanie plastiku, aby nadal korzystać z tego materiału w sposób zrównoważony dla środowiska.
Jacy są kluczowy gracze w tej branży?
- producenci tworzyw sztucznych,
- przetwórcy,
- recyklerzy,
- producenci maszyn do przetwarzania materiałów.
Przemysł plastikowy w Europie zatrudnia ponad 1,5 miliona osób. Firmy z tej branży to 53 500 podmiotów, generujących bilans handlowy na poziomie 9,2 mld euro i obrotów wynoszących ponad 400 mld euro. Wszyscy z nich mają wspólny cel: odzyskiwać ten cenny zasób.
Obecnie na całym świecie istnieje wiele inicjatyw na rzecz odzyskiwania plastiku i jego kreatywnego wykorzystania, na przykład:
- Włoska firma Coripet we współpracy z miastem Rzym stworzyła projekt o nazwie „+ RICICLI + VIAGGI”, który zakłada instalację ekokompaktorów w stołecznym metrze, mających na celu zebranie i recykling butelek PET. Za każdą zebraną i zrecyklingowaną butelkę PET przewidziano w zamian ekobonus do zakupu biletu komunikacji miejskiej. Inicjatywa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców: tylko w ciągu pierwszych 8 miesięcy projektu zrecyklingowano 2,8 miliona butelek PET.
- W metrze w Pekinie zainstalowano urządzenia pozwalające podróżnym używać pustych butelek plastikowych jako formy płatności. Jest to rozwiązanie, które promuje recykling i chroni środowisko.
- W 2007 roku w Los Angeles w zbiorniku wodnym Ivanhoe zainstalowano 400 000 plastikowych kul o średnicy 10 cm, aby chronić wodę przed promieniowaniem słonecznym. Kule odbijają światło słoneczne i zapobiegają reakcji dwóch cząsteczek, bromu i chloru.