FAKTY I DANE

Przygotowaliśmy i opublikowaliśmy tutaj informacje, które mogą wpłynąć na Wasze codzienne wybory, a jednocześnie przyczynić się do pozytywnej zmiany na rzecz środowiska.

Zakładka ta będzie przez nas stale rozbudowywana w trosce o dobra każdego z nas!

Niestety, wielu Polaków uważa, że ekologia, to tylko moda, która szybko przeminie. Według badań przeprowadzonych przez Green Generation takie zdanie, co jest niepokojące, ma aż 44% pośród nas.

Na szczęście pozostałe 56% słusznie traktuje ekologię na poważnie, twierdząc, że to świadomy wybór i przemyślana postawa.

Nie bądź modny, bądź odpowiedzialny!

Co to jest ślad węglowy?

Coraz częściej możesz spotkać się z terminem „Ślad węglowy”. Co on oznacza?

Ślad węglowy to całkowita ilość gazów cieplarnianych, jaka jest produkowana zarówno podczas wytwarzania, jak i eksploatacji danego produktu lub realizacji usługi.  Przede wszystkim chodzi o emisję CO2, czyli dwutlenku węgla.

Świadomość wielkości i znaczenia śladu węglowego pomaga w dokonywaniu ekologicznych wyborów każdego dnia.

Dobrym przykładem jest porównanie środków transportu.

Jeżeli chcesz ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, zwracaj uwagę na ślad węglowy. Korzystaj z ekologicznych środków transportu, kontroluj optymalną temperaturę ogrzewania domu i unikaj marnotrawienia żywności.

Podczas lotu samolotem emitowane jest 285 g CO2 na kilometr podróży.

Kilometr jazdy samochodem to emisja 104 g CO2 do atmosfery.

Podróż pociągiem wiąże się z emisją 14 g CO2 na każdy kilometr.

ILE PRODUKUJEMY ODPADÓW ROCZNIE?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podaje, że każdy z nas produkuje rocznie ponad 325 kg odpadów.

Okazuje się też, że aż ponad 200 kg z nich można odzyskać i ponownie użyć. Niestety tylko 27 proc. odpadów trafia z powrotem do obiegu surowcowego.

To kolejny dowód na to, że musimy bardziej się przyłożyć do poprawnego segregowania odpadów każdego dnia! 

Chcesz upewnić się, do którego kosza powinien trafić dany śmieć?

To każdy z nas poprzez swoje codzienne wybory decyduje czy zużyte opakowania staną się odpadem, czy cennym surowcem – dbajmy o to, aby trafiały do odpowiedniego pojemnika.

Twoje świadome wybory = czystsze środowisko

Niska waga plastiku zmniejsza zużycie paliwa w porównaniu do transportu butelek szklanych – do przewiezienie tej samej ilości wody w butelkach szklanych potrzebujemy więcej ciężarówek.

Zużycie energii w przypadku butelek PET jest 4x mniejsze. Na wyprodukowanie/przetworzenie 1 butelki szklanej zużywa się ok. 1100 W energii. To mniej więcej tyle, ile potrzeba na:

22 godziny pracy i zabawy na komputerze,

5,5 godziny oglądania telewizji na LCD TV

GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM

Tworzywa sztuczne poddawane recyklingowi przyczyniają się do stworzenia tej najlepszej dla środowiska opcji.

RECYKLING

Opakowania z tworzyw  sztucznych mogą być przetwarzane wielokrotnie! 

 

ŚREDNIO 25 RAZY

Tyle razy można ponownie napełniać plastikowe butelki wielokrotnego użytku. 

 

TAK BUTELKA ZYSKUJE SWOJE KOLEJNE ŻYCIE

Ślad węglowy butelek PET jest niższy niż wielu innych rodzajów opakowań dostępnych na rynku, co wynika np. z prostego procesu produkcji/przetwarzania, który nie pochłania wiele energii i nie wymaga użycia substancji chemicznych szkodzących środowisku czy konsumentom.

Ślad węglowy butelek PET jest niższy niż wielu innych rodzajów opakowań dostępnych na rynku, co wynika np. z prostego procesu produkcji/przetwarzania, który nie pochłania wiele energii i nie wymaga użycia substancji chemicznych szkodzących środowisku czy konsumentom.

group_81

TWORZYWA SZTUCZNE SĄ ZRÓWNOWAŻONYM MATERIAŁEM OPAKOWANIOWYM  

TWORZYWA SZTUCZNE SĄ ZRÓWNOWAŻONYM MATERIAŁEM OPAKOWANIOWYM  

PET jest cennym materiałem. Musi on więc być poddawany recyklingowi i w żadnym wypadku nie powinien trafiać do środowiska naturalnego.

Rodzaj opakowania vs emisja CO2

OGRANICZENIE EMISJI M.IN. METANU

Opakowania z tworzyw sztucznych pozwalają na przedłużenie świeżości produktów spożywczych – odpowiednie przechowywania zapobiega ich marnotrawieniu – a co za tym idzie ograniczenie emisji do atmosfery substancji szkodliwych wytwarzanych podczas psucia się jedzenia.

02
01

ODZYSKIWANIE ENERGII

Opakowania, które straciły swoje właściwości w wyniku wielokrotnego przetwarzania, mogą zostać zutylizowane, pozwalając w trakcie tego procesu odzyskać energię.

 

19%

Tyle w całkowitej ilości odpadów opakowaniowych generowanych w Europie stanowią opakowania z tworzyw sztucznych.

 

04
03

DOBRY WYBÓR

Opakowania z tworzyw sztucznych wydłużają okres przechowywania produktów spożywczych. Około 33% światowej produkcji żywności psuje się w drodze do konsumenta lub w jego domu. Każdy produkt, który można uratować przed wyrzuceniem, to sukces społeczny i klimatyczny.

 

GDYBYŚMY ZAMIENILI TWORZYWa SZTUCZNE NA INNE MATERIAŁY TO:

3,6

raza wzrosłaby waga opakowań

2,2

raza wzrosłoby zużycie energii

2,7

raza wzrosłaby emisja CO2
(w całym cyklu życia produktu)

RZEKOME ZAŚMIECANIE WÓD

Jego powodem jest niewłaściwe zarządzanie plastikiem, a nie on sam w sobie. Główne przyczyny powstawania mikroplastiku, który trafia do wód to syntetyczne tkaniny i zużyte opony samochodowe.

Około 3 mld ludzi żyje bez dostępu do kontrolowanego systemu zbierania i segregowania odpadów. Jednym słowem opakowania z tworzyw sztucznych nie przyczyniają się do zanieczyszczania oceanów mikroplastikiem.

80% odpadów w oceanach pochodzi właśnie z krajów rozwijających się bez rozbudowanego systemu gospodarowania odpadami. Jeżeli tworzywa sztuczne znajdują̨ się w zamkniętym obiegu materiałami, to nie mogą się one przedostać do środowiska.

Czy wiesz, że głównym źródłem mikroplastiku, są tkaniny syntetyczne (35%), pył ze ścierających się opon samochodowych (28%) oraz kurz miejski (24%). Istnieją jeszcze inne przyczyny powstawania tych mikro cząstek, które mogą wydawać się zaskakujące – w 7% pochodzą z oznakowań drogowych, a prawie 4% z różnych powłok morskich.

Źródło: IUCN 2017 „Pierwotny mikroplastik w oceanach”
.

A co z żywnością?

Tyle żywności marnujemy w Polsce w ciągu jednego roku, a aż za 60% marnotrawstwa odpowiadają gospodarstwa domowe.

 

Może pora zastanowić się nad naszymi konsumpcyjnymi nawykami?

 

Oto kilka prostych rad:

„Należy spożyć do" vs „Najlepiej spożyć przed”

Jednym z powodów marnowania żywności jest błędne przekonanie, że pojęcia „Należy spożyć do” oraz „Najlepiej spożyć przed” oznaczają to samo?

W rzeczywistości różnica jest jednak spora! 

„Należy spożyć do”

odnosi się do bezpieczeństwa żywności. Oznacza termin przydatności do spożycia, po którego upływie żywność przestaje być bezpieczna dla konsumenta. Oznacza to, że powinna być spożyta najpóźniej w dniu upływu terminu ważności.

„Należy spożyć przed”

dotyczy jakości żywności. Takie produkty można spożyć nawet „po terminie”, jednak z upływem czasu mogą się nieco zmienić ich walory smakowe i estetyczne. Nie śpieszmy się zatem wyrzucać je do kosza!

KONTAKT

Napisz do nas

Formularz kontaktowy