Historia plastiku – lata 20., 30. i 40. XX wieku
14 stycznia, 2024Historia plastiku – lata boomu gospodarczego
14 stycznia, 2024Odzysk plastiku niesie za sobą wiele korzyści środowiskowych – zarówno tych bezpośrednich, jak i pośrednich. Dziś chcemy skupić się tylko na jednym aspekcie i zbadać, w jaki sposób plastik wpływa na klimat oraz czy recykling plastiku może przyczynić się do poprawy warunków klimatycznych.
Na początek warto wspomnieć, że opakowania plastikowe odpowiadają jedynie za niewielką część emisji CO2 od jednej osoby. W Unii Europejskiej każda osoba jest odpowiedzialna za ok. 8,4 tony CO2. W porównaniu do transportu, energii i żywności, opakowania są odpowiedzialne tylko za niewielką część (ok. 0,6%). A przykładowo: podróż tam i z powrotem z Wiednia na Majorkę generuje tyle samo CO2, co zużycie opakowań plastikowych przez 11 lat dla jednej osoby!
Ponadto opakowania plastikowe w większości przypadków mają lepszy bilans CO2 niż alternatywy w postaci szkła czy metalu. Dzięki mniejszej wadze plastik generuje mniej CO2 w całym cyklu życia w porównaniu z innymi materiałami opakowaniowymi. Na przykład butelka z PET o pojemności 0,5 litra podczas produkcji wytwarza ok. 80 g dwutlenku węgla, podczas gdy butelka szklana o tej samej pojemności może wytwarzać go aż 274 g!
Butelki szklane zużywają także nawet 10 razy więcej gazów cieplarnianych niż wielokrotnie używane butelki PET. Jest to spowodowane dużym zużyciem energii podczas produkcji szkła, ponieważ topi się ono w temperaturze powyżej 1000°C. Ponadto do transportu butelek szklanych potrzeba o 40% więcej paliwa niż butelek plastikowych.
Należy pamiętać, że w procesie produkcji PET z recyklingu, takiego jak butelki na napoje, generuje się tylko jedną dziesiątą emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z materiałem nowym. Recykling plastiku pozwala zaoszczędzić aż 1,535 kg CO2 na kilogram produktu, co przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Recykling ma ogromny potencjał i może znacząco przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych. Mówiąc konkretnie, według danych Corepla z 2020 roku, recykling plastiku we Włoszech pozwolił uniknąć emisji 906 000 ton CO2. Na co to się przekłada? Na przykład na emisję 43 000 lotów z Mediolanu do Abu Zabi!
Łatwo więc dojść do wniosku, że właściwe przekazanie plastiku do recyklingu i wykorzystanie plastiku z recyklingu w opakowaniach ma bezpośredni pozytywny wpływ na środowisko pod względem klimatycznym. To tylko jeden z powodów, dla których coraz więcej przedsiębiorstw używa PET z recyklingu w swoich opakowaniach. Szczególnie w firmach, gdzie opakowania PET są ważne (np. w branży napojowej), zwiększenie udziału plastiku z recyklingu proporcjonalnie wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W tym kierunku podążają czołowe firmy, takie jak Henkel, Coca-Cola czy San Pellegrino.