Historia plastiku – początki
14 stycznia, 2024Historia plastiku – lata 20., 30. i 40. XX wieku
14 stycznia, 2024Zanim zagłębimy się w szczegóły procesu mechanicznego i zobaczymy, jak zakłady przetwarzania pracują nad plastikiem, musimy powiedzieć, że udany proces recyklingu zaczyna się w naszych domach.
Nasze postępowanie leży u podstaw całej pracy: ważne jest właściwe sortowanie odpadów, regularne zaangażowanie w segregację, oddzielanie różnych materiałów i kierowanie ich do odpowiednich pojemników do recyklingu.
Niesegregowany plastik nigdy nie trafi do zakładu recyklingu, ale niestety skończy w spalarni i przerwie swój cykl ponownego wykorzystania, który w przeciwnym razie mógłby być nieskończony.
Co dzieje się po wrzuceniu naszych opakowań do pojemnika na plastik?
- Selekcja i separacja
Zakłady recyklingu muszą pogrupować odpady, separując je pod względem rozmiarów i rodzajów plastiku. Pierwszym krokiem jest segregacja za pomocą sit o różnej szerokości, które przepuszczają odpady o takich samych wymiarach, umożliwiając ich grupowanie według rozmiaru.
Następnie trafiają na obracający się przenośnik, gdzie skaner podczerwieni jest w stanie rozpoznać różne materiały plastikowe (PET, PVC, PE), a strumień sprężonego powietrza oddziela je i kieruje do różnych grup.
Ostatnim etapem jest kontrola ręczna, gdzie pracownicy usuwają ewentualne „obce” i nierecyklowalne tworzywa.
- Rozdrabnianie
Nasze odpady są teraz podzielone i spakowane. Ale zanim zostaną przetworzone, są dalej sortowane według rodzaju produktu, aby upewnić się, że skład plastiku jest taki sam, a także myte i oczyszczane z ewentualnych pozostałości.
Następnie przechodzą na etap rozdrabniania i zostają zmniejszone do płatków plastikowych. Płatki są dzielone ze względu na kolor, a następnie podgrzewane, schładzane i przekształcane w granulki: małe kolorowe kuleczki plastiku.
Teraz plastik jest gotowy do ponownego przetworzenia i wyprodukowania nowych przedmiotów, różnego rodzaju: tkanin, butelek, przedmiotów designerskich czy butów. Ten proces może być powtarzany wiele razy, ponieważ struktura plastiku nie zmienia się podczas opisanego procesu. To ogromna oszczędność w kwestii wykorzystania surowców i energii potrzebnej do produkcji nowego materiału od zera.
A co dzieje się z plastikiem, który nie zostaje recyklingowany?
Plastik, który unika segregacji odpadów lub który nie może być poddany recyklingowi z powodu swojego składu, trafia do spalarni, przyczyniając się do produkcji nowej energii lub na wysypiska, kończąc w ten sposób swój cykl życia. Wówczas tracimy ważny zasób i jesteśmy zmuszeni do większego zużycia surowców i energii w celu produkcji nowego materiału.
Podsumowując: pamiętajmy, że w przypadku zużywanego plastiku recykling pozostaje najlepszą opcją!
5) System gospodarki o obiegu zamkniętym i zasada 4R – co to jest?
Gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju i redukcji naszego wpływu na środowisko, często natrafiamy na takie terminy takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym i zasada 4R. Spróbujmy wspólnie zgłębić, o co w tym chodzi.
Zacznijmy od faktów, które mogą wydawać się oczywiste: liczba ludności na Ziemi stale rośnie, a wraz z nią wzrasta konsumpcja. Zasoby naszej planety, niezbędne do produkcji i zaspokojenia tych potrzeb, są ograniczone.
Musimy również pamiętać o skutkach dla klimatu i środowiska, jakie niesie ze sobą nasz obecny system gospodarczy i produkcyjny. W świetle tych warunków, coraz pilniejsza staje się potrzeba stworzenia nowego systemu gospodarki opartej na cyklu życia, który byłby przeciwieństwem obecnego modelu gospodarki liniowej.
Czym jest system gospodarki o obiegu zamkniętym?
System gospodarki o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który stara się zminimalizować odpady, waloryzując je jako zasób i wprowadzając je w ciągły cykl życia (o ile to możliwe).
Gospodarka oparta na cyklu życia opiera się na zasadzie 4R, a mianowicie:
REduce
Decyzja stanowiąca podstawę w procesie zrównoważonego rozwoju polega na używaniu mniejszej ilości materiałów do produkcji. Redukcja oznacza zmniejszenie zużycia surowców i zasobów niezbędnych do ich wydobycia i przetworzenia. Oznacza to również eliminację części potencjalnych odpadów. Producenci są także zachęcani do przemyślenia materiałów swoich produktów, aby były one nadające się do recyklingu, ponownego użytku lub łatwości utylizacji.
REuse
To nadanie nowego życia produktowi, który spełnił swoje pierwotne zadanie, bez konieczności jego przetworzenia. Na przykład pojemnik po detergentach może być ponownie napełniany produktem zakupionym luzem. W ten sposób ogranicza się produkcję nowych przedmiotów.
REcycle
Polega na przekształceniu odpadu w materiały do ponownego użycia, dzięki czemu nie trzeba korzystać z surowców do produkcji nowych przedmiotów.
REplace
Kiedy odpad zakończył swój cykl życia i nie może już znaleźć zastosowania w poprzednich etapach, uzyskuje się z jego wycofania nowy materiał wtórny lub nową energię. Spalarnie odpadów generują z tego procesu energię.
Chcielibyśmy podkreślić, że system gospodarki o obiegu zamkniętym opartej na cyklu życia i zasada 4R to znacznie więcej niż tylko życzenia czy dobre praktyki. Są to wytyczne, które Parlament Europejski wyraził w celu zaktualizowania swojej ustawodawstwa dotyczącego gospodarki odpadami, aby do 2050 roku osiągnąć gospodarkę o zerowych emisjach dwutlenku węgla, zrównoważoną pod względem środowiskowym, wolną od substancji toksycznych i całkowicie opartą na cyklu życia.