PET – charakterystyka i możliwości
14 stycznia, 2024Jak przebiega proces recyklingu tworzyw sztucznych?
14 stycznia, 2024Plastik jest obecnie integralną częścią naszego codziennego życia i ma tak wiele zastosowań w różnych dziedzinach, że gdyby nagle zniknął, zostalibyśmy bez setek przedmiotów codziennego użytku. To materiał stale ewoluujący, który zmienił się znacząco na przestrzeni lat. Być może dlatego nieświadomie uważamy go za „nowy” materiał.
Ale czy naprawdę wiecie, kiedy został wynaleziony i jakie były najważniejsze etapy jego ewolucji? Przekonajmy się!
1861-1862: Alexander Parkes odkrywa i opatentowuje Parkesine
Początki plastiku sięgają prawie dwóch wieków wstecz: Parkesine (później znana jako Xylonite) uważana jest za pierwszy rodzaj termoplastiku, który można formować w wysokich temperaturach i utrzymuje nadaną mu formę po schłodzeniu.
Parkesine, rodzaj celuloidu, materiału półsyntetycznego, opracowanego w celu zastąpienia rzadkich i kosztownych materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kość słoniowa czy żółwie. Po raz pierwszy został zaprezentowany światu podczas Wystawy Światowej w Londynie w 1862 roku. Wykorzystywano go do produkcji uchwytów, pudełek czy guzików, a także elementów wymagających elastyczności, takich jak mankiety czy kołnierze koszul.
Mimo że Parkesine była niezwykłym wynalazkiem, który stanowił fundament dla późniejszych odkryć w dziedzinie plastiku, nie odniósł on wielkiego sukcesu komercyjnego.
1870: bracia Hyatt opatentowali formułę celuloidu
Zachęceni konkursem ogłoszonym przez fabrykę bilardową w Nowym Jorku, która poszukiwała tańszego materiału do produkcji bil, zamiast wykorzystywanej dotąd kości słoniowej, bracia John Wesley Hyatt i Isaiah Hyatt wynaleźli celuloid – nowy materiał plastyczny, również półsyntetyczny, który stał się pierwszym produkowanym przemysłowo.
Celuloid, pomimo swojej skłonności do łatwego zapalania i ograniczeń w zastosowaniu, znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i wojskowym, w produkcji płyt muzycznych oraz, co jest znane wszystkim, w produkcji taśm filmowych.
1910: Leo Baekeland opatentował bakelit
Jest to pierwsza termoutwardzalna żywica w pełni syntetyczna, która cieszyła się ogromną popularnością i zastosowaniem.
Bakelit może być barwiony i pozwala na produkcję pożądanych produktów w niskiej cenie. Dlatego był preferowanym materiałem do produkcji drobnych sprzętów AGD, zabawek, grzebieni, biżuterii fantazyjnej i przedmiotów codziennego użytku aż do lat pięćdziesiątych. Ikoniczne są stare telefony z pokrętłem, które były wykonane właśnie z bakelitu.
Następnie należy wspomnieć o wynalezieniu dwóch materiałów, które są bardzo znane i szeroko stosowane do dziś. Jednak będzie trzeba poczekać jeszcze kilka lat, aby zobaczyć ich masowe zastosowanie.
1912: Fritz Klatte odkrywa proces produkcji polichlorku winylu (PVC)
1913: Jacques Edwin Brandenberger wynajduje celofan
W tym momencie kończy się okres narodzin plastiku, w którym dokonano ważnych odkryć, które w kolejnych latach osiągną szczyt swojego komercyjnego zastosowania.
Po drugiej wojnie światowej, plastik zacznie rzeczywiście wchodzić do przemysłu produkcyjnego i być używany w codziennym życiu każdego z nas. Ale o tym opowiemy w kolejnej części artykułu!
.