Co to jest produkcja własna (in-house) i dlaczego jest dobra dla środowiska?
14 stycznia, 2024W kontekście tworzyw sztucznych, zwłaszcza nowych rozwiązań dążących do bardziej zrównoważonego świata, coraz częściej słyszymy o rPET. Jeśli nie jesteście pewni, co dokładnie oznacza ten skrót, spójrzmy na to wspólnie.
rPET (recycled PET) to po prostu PET pochodzący z recyklingu, czyli nowy polimer uzyskany z procesu odzyskiwania, który omówiliśmy wcześniej. Plastik, który został poddany segregacji w przeznaczonych do tego pojemnikach, trafia do zakładu przetwarzania, gdzie jest sortowany, rozdrabniany, a po procesie obróbki staje się granulatem plastikowym (małymi kawałkami plastiku).
Ten zrecyklingowany materiał jest używany do produkcji nowych przedmiotów różnego rodzaju: butelek, mebli, rur, podzespołów do pojazdów, toreb i wielu innych. Granulat z tworzywa PET, czyli pochodzący wyłącznie z recyklingu produktów z PET, znajduje nowe życie jako nić do odzieży oraz opakowania, zwłaszcza dla sektora spożywczego (jak znane butelki na wodę i napoje), które będą produkowane z R-PET.
Jakie są zalety butelek i pojemników z rPET?
Przede wszystkim mówimy o wielkiej korzyści dla środowiska. Użycie materiału zrecyklingowanego pozwala uniknąć konieczności wykorzystywania surowców wtórnych, które muszą być pozyskiwane i transportowane, co wiąże się ze zużyciem energii i większymi emisjami CO2 do atmosfery. Recykling 1 kg rPET równa się redukcji emisji CO2 o 3 kg (dane z Raportu Postępu Globalnego Zobowiązania Nowej Gospodarki Plastikowej 2019).
Surowce, z których pochodzi PET (a pamiętajmy, że są to ropa naftowa i gaz ziemny), to nieodnawialne zasoby naturalne, które wyczerpują się wraz z naszym zużyciem. Dlatego oszczędzanie ich, gdy tylko to możliwe, jest zawsze korzystne.
Ponowne wykorzystanie surowca ma również znaczące korzyści w zakresie odpadów, ponieważ nie wprowadzamy na rynek nowych produktów, ale przetwarzamy istniejące, nie tworząc nowego odpadu, który wymaga miejsca i utylizacji, a także „ratując” plastik przed składowaniem na wysypiskach.
Ta koncepcja staje się jeszcze bardziej wartościowa, biorąc pod uwagę, że PET może być recyklingowany i używany wielokrotnie, ponieważ nie traci swoich właściwości w trakcie procesu przetwarzania. Wymienione korzyści powtarzają się i sumują, wzrastając proporcjonalnie przy każdym cyklu recyklingu, a PET zamienia się z odpadu w zasób.
Jasne jest, że produkcja i wykorzystanie rPET stanowi krok naprzód na drodze do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym dla środowiska. Warto zauważyć, że także pod względem kosztów produkcji rPET jest tańszy niż nowy PET, co związane jest z cenami ropy naftowej za baryłkę, zwłaszcza jeśli korzyść ekonomiczna jest obliczana w długoterminowej perspektywie.
Po zrozumieniu korzyści ekologicznych, naturalną wątpliwością jest, czy ten nowy materiał z recyklingu jest bezpieczny w kontakcie z napojami i żywnością, które spożywamy.
Czy butelki z rPET są bezpieczne?
PET jest rekomendowanym materiałem do opakowań spożywczych ze względu na jego cechy i brak zanieczyszczeń zawartymi w nim substancjami, ale pytanie, czy zachowuje te cechy również podczas i po procesie recyklingu, stanowiło główny punkt nowych, ważnych ocen Agencji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisji Europejskiej.
Aby zagwarantować te wysokie standardy bezpieczeństwa, europejskie przepisy dotyczące stosowania plastiku wtórnego w opakowaniach kontaktujących się z żywnością (Rozporządzenie UE nr 282/2008) wymagają, aby pochodził on z certyfikowanych procesów recyklingu.
Aby chronić zdrowie konsumenta na pierwszym miejscu, warunki zatwierdzenia certyfikowanego procesu recyklingu są bardzo surowe (https://ec.europa.eu/food/safety/chemical-safety/food-contact-materials/legislation_en#recycled_plastic_material).