5 wskazówek, jak zoptymalizować gospodarkę tworzywami sztucznymi
14 stycznia, 2024Co powstaje z plastiku pochodzącego z recyklingu?
14 stycznia, 2024W branży opakowań stale dokonują się postępy w poszukiwaniu produktów o mniejszym wpływie na środowisko. Jednak często te nowości nie docierają nawet do świadomości konsumentów. Jeśli już są wspominane przez media, są to postępy niełatwe do przekazania, ponieważ wielu osobom trudno jest zrozumieć pełen zakres tych zmian.
Przykładem takiej sytuacji jest zmniejszenie ilości plastiku w opakowaniach. Od kilku lat firmy wprowadzają politykę zmniejszania wagi opakowań, zarówno eliminując zbędne elementy, jak i zmniejszając gramaturę plastiku. Mówimy o kilku gramach na produkt, czyli różnicach, które są praktycznie niemożliwe do zauważenia przez konsumenta. Mimo to te redukcje mają bardzo istotny wpływ na zrównoważony rozwój środowiska. Jest to strategia prewencyjna, która pozwala zaoszczędzić tony nowego plastiku, przynosząc szereg pozytywnych skutków:
- Pierwszą korzyścią jest ochrona surowców: mniejsza produkcja nowego plastiku pozwala zaoszczędzić zasoby naturalne, nieodnawialne, które są wykorzystywane do jego produkcji.
- Mniej plastiku oznacza również mniejsze zużycie energii, co prowadzi do obniżenia emisji CO2, która byłaby emitowana podczas produkcji.
- Mniejsze lub lżejsze opakowania oznaczają również optymalizację w transporcie i mniejsze zużycie paliwa, co prowadzi do dalszego zmniejszenia emisji CO2.
- Opakowania mniejszych rozmiarów to także zaoszczędzone miejsce w naszych domach, koszach na śmieci, zakładach utylizacyjnych i wysypiskach.
Podsumowując, te kilka gramów oszczędzonego plastiku na opakowanie, niezauważalne dla nas, ma ogromne korzyści dla środowiska.
Przyjrzyjmy się kilku przykładom w praktyce:
- 25 lat temu opakowania pewnych mrożonek, ważyły 12,7 grama. Dzisiaj ważą 7,5 grama. Oszczędność wynosi 37,5% plastiku. 5,2 grama mniej na opakowanie na skalę globalną i w ciągu lat użytkowania przyniosło oszczędność tysięcy ton nowego plastiku.
- 25 lat temu kubek pewnego jogurtu ważył 5,8 grama. Dzisiaj waży 4,8 grama. Oszczędność plastiku wynosi 17%.
- Pewne butelki PET o pojemności pół litra, od 2000 do 2011 roku, zmniejszyły swoją wagę z 16,9 grama do 9,89 grama. Oszczędność plastiku wynosi 47,7%. Ten proces zmniejszenia wagi butelek pozwolił zaoszczędzić ok. 1,5 miliarda kilogramów plastiku.
- Firma Henkel zdecydowała się zmniejszyć wagę używanych butelek o 11%. Szacowany roczny oszczędzony wynik to 480 ton plastiku i 800 ton CO2 ekwiwalentu. Do tego dochodzi optymalizacja transportu lżejszych opakowań, co dodatkowo zmniejsza emisję CO2.
To tylko kilka przykładów, aby pokazać, jak zmienił się plastik i nadal się zmienia– nawet, jeśli czasami tego nie zauważamy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym rozważaniom poznacie nowości i postępy, które każdego dnia poprawiają wpływ plastiku na środowisko, pozwalając nam, konsumentom, korzystać z jego właściwości przy równoczesnym dbaniu o zdrowie naszej planety!