Co powstaje z plastiku pochodzącego z recyklingu?
14 stycznia, 2024Czym jest greenwashing i jak go rozpoznać?
14 stycznia, 2024Święta Bożego Narodzenia to czas oczekiwany i lubiany, ale musimy przyznać, że pod względem środowiskowym może być również jednym z najbardziej obciążających. W grudniu dochodzi do prawdziwej eksplozji konsumpcji: duże zakupy, towary podróżujące na długie odległości, dekoracje, wysokie zużycie energii, duża ilość jedzenia na stole… A to wszystko skutkuje znacznym wytwarzaniem odpadów.
Oczywiście święta to czas radości i współdzielenia, ale dzięki kilku prostym wskazówkom możemy zmniejszyć nasz wpływ na planetę. To wielki prezent zarówno dla nas, jak i dla przyszłości wszystkich.
- Ponowne wykorzystywanie
Wielokrotne używanie różnych rzeczy jest kluczowe dla zmniejszenia wpływu plastiku na środowisko i wprowadzenie go w rzeczywisty cykl zamknięty. Dekoracje świąteczne są zazwyczaj wykonane z plastiku, często nie nadającego się do recyclingu w miejskim systemie segregacji odpadów. Spróbujmy więc wykorzystać dekoracje z zeszłego roku. Bardzo możliwe, że już mamy pudełka pełne girland, bombek i ozdób stołu w naszych piwnicach czy garażach. Przeorganizowanie ich w domu w inny sposób sprawi, że będziemy mieli wrażenie, że mamy nowe ozdoby, nie wydając ani jednego euro!
- Kreatywny recykling
Jeśli chcemy odnowić ozdoby, możemy sięgnąć po kreatywny recykling! Często w domu mamy materiały, które mogą posłużyć do stworzenia ozdób na stół, bombek na choinkę czy girland. Nadajmy nowe życie plastikowi, który właśnie miałby zostać wyrzucony! Może to być również sposobem na świetną aktywność dla naszych dzieci.
- Redukcja
Spróbujmy ograniczyć nasze zakupy. To będzie korzystne zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. Zwracanie uwagi na jakość (a nie na ilość) prezentów jest skuteczną metodą na uszczęśliwienie naszych znajomych i świadomy wybór dla środowiska.
- Świadome wybory
Jako konsumenci mamy moc wyboru. Możemy skierować nasze zakupy w stronę produktów, które są przetwarzalne lub wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Istnieją linie zabawek wykonanych z plastiku z recyklingu, które są bezpieczne i funkcjonalne. Warto również preferować firmy, które zobowiązują się do większej odpowiedzialności środowiskowej.
- Segregacja odpadów
Mimo naszych wysiłków, po świętach i tak wytworzymy odpady. Ważne jest, aby odpowiednio nimi zarządzać. Oddzielanie opakowań naszych prezentów, takich jak plastikowe pudełka, przezroczyste torby na odzież, folia bąbelkowa czy styropian, jest kluczowe dla recyklingu. Także opakowania żywnościowe, tacki z plastiku z kuchni czy plastikowe talerze i kubki powinny trafić do plastikowego kontenera do segregacji.
Te wskazówki skupiają się na aspektach związanych z zarządzaniem plastikiem, ale możemy również podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące innych aspektów świąt. Wybierajmy mniej zanieczyszczające środowisko środki transportu, a także starajmy się ograniczać marnotrawstwo jedzenia po świątecznych obiadach czy kolacjach.
Życzymy Wam pięknych, zdrowych i ekologicznych Świąt!