Czym jest greenwashing i jak go rozpoznać?
14 stycznia, 2024Selektywna zbiórka plastiku – zrób to dobrze!
14 stycznia, 2024Być może Was to zaskoczy, ale najnowsze badania naukowe potwierdzają, że butelki plastikowe wykonane z PET-u, a zwłaszcza te wytworzone z PET-u pochodzącego z recyklingu, są bardziej zrównoważone środowiskowo niż butelki szklane, zarówno jednorazowego użytku, jak i tych poddawanych recyklingowi.
Często otrzymujemy pytania i komentarze na temat tego, że plastik powinien zostać zastąpiony szkłem, aby zwalczyć problem zanieczyszczenia środowiska, szczególnie mórz i oceanów, wynikający z niewłaściwego postępowania z odpadami plastikowymi.
Jednak to właśnie plastik jest niezaprzeczalnie jednym z najczęściej używanych materiałów opakowaniowych, szczególnie w sektorze żywnościowym i napojów. Jego właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do tych zastosowań.
W krajach, w których brakuje odpowiedniej infrastruktury do recyklingu plastiku oraz edukacji na temat znaczenia jego recyklingu, często zdarza się, że plastik trafia na wysypiska śmieci lub jest porzucany w środowisku, co prowadzi do problemu zanieczyszczenia morskiego i lądowego, który jest słusznie uznawany za istotny.
Konieczne jest znalezienie rozwiązania dla tego problemu, ale czy zastąpienie opakowań z plastiku szkłem jest rzeczywiście właściwym wyborem? Okazuje się, że niekoniecznie.
Badania naukowe, takie jak “Plastic or glass: a new environmental assessment with a marine litter indicator for the comparison of pasteurized milk bottles” (Roberta Stefanini, Giulia Borghesi, Anna Ronzano, Giuseppe Vignali, 2020) pokazują, że plastikowe butelki z PET-u i rPET-u mają mniejszy wpływ na środowisko niż butelki szklane.
W badaniach porównano butelki z PET i szkło używane do przechowywania 1 litra mleka. Analiza uwzględniła cały cykl życia produktu i proces produkcji, od wydobycia surowców niezbędnych do ich wytworzenia, przez produkcję, dystrybucję i użytkowanie, aż po ich ostateczne utylizowanie.
Szkło okazało się bardziej obciążające środowisko w fazie produkcji ze względu na wysokie temperatury potrzebne do topienia i obróbki. Jednak badania uwzględniały również możliwość recyklingu lub ponownego wykorzystania szkła oraz recyklingu PET-u.
Najbardziej interesujące i zaskakujące wyniki to, że sterylizacja i suszenie butelek szklanych w celu ich ponownego wykorzystania są bardzo obciążające środowisko. To samo dotyczy procesu recyklingu szkła, który obejmuje topienie i formowanie nowej butelki, wymagające dużo ciepła i energii.
Czy naprawdę opłaca się ponownie wykorzystywać szklane butelki? Zdecydowanie bardziej korzystne jest zwiększenie recyklingu w przypadku PET-u. Butelka szklana musiałaby być używana ponownie 20 razy, aby osiągnąć korzyści wynikające z recyklingu PET-u (co jest trudne do zrealizowania, ponieważ średnio butelki szklane są ponownie używane tylko 8 razy).
Negatywnie na zrównoważoność opakowań wykonanych ze szkła wpływają również ich waga i kruche właściwości. Szklane butelki wymagają więcej dodatkowego opakowania do zabezpieczenia, a ich cięższe i częstsze transporty generują większe emisje CO2 do atmosfery.
Co zanieczyszcza środowisko bardziej: plastik czy szkło?
Według statystyk, obecność porzuconych butelek plastikowych jest większa niż butelek szklanych, natomiast jeśli chodzi o tempo degradacji obu materiałów, to butelka PET rozkłada się w około 400 lat, a butelka szklana w około… 4000 lat.
Wnioski z przeprowadzonych badań podkreślają, że porzucanie odpadów w środowisku lub niewłaściwe ich utylizowanie zależy od naszego zachowania, a nie od cech materiału czy produktu z tworzywa sztucznego.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wyniki badania naukowego wskazują, że butelki z rPET-u są najbardziej zrównoważone środowiskowo, następnie butelki z PET-u, dalej butelki szklane przeznaczone do ponownego użytku i na końcu butelki szklane jednorazowego użytku.
Te wnioski prowadzą do ciekawych refleksji na temat tego, jak bardziej opłacalne jest inwestowanie w recykling tworzyw sztucznych oraz materiałów z nich wytworzonych niż myślenie o zastąpieniu ich szkłem.
Ponadto podkreślają one, że edukacja ludzi na temat znaczenia recyklingu i świadomego postępowania z plastikiem, a także zachęcanie do właściwego utylizowania odpadów, są najbardziej skutecznymi sposobami zmniejszenia zanieczyszczenia naszych mórz.
Jak często podkreślamy, to właśnie nasze zachowania mogą uczynić plastik cennym zasobem!