Historia plastiku – jak zmienia się dzisiaj
14 stycznia, 2024Jak wyglądałoby nasze życie bez plastiku?
14 stycznia, 2024Gdy mówimy o recyklingu, mamy na myśli proces przekształcania zużytych produktów, w naszym przypadku wyrobów z tworzyw sztucznych, w ponownie wykorzystywalny surowiec do produkcji nowych przedmiotów, tkanin, opakowań i wielu innych. O tym, jak wygląda proces recyklingu tworzyw sztucznych, pisaliśmy w tym artykule.
Aby opakowanie z tworzywa sztucznego mogło zostać poddane recyklingowi, musi być odpowiednie do recyklingu. PET, czyli butelki plastikowe, bardzo dobrze nadają się do procesu recyklingu, ponieważ składają się z jednego rodzaju tworzywa sztucznego i mają kolor, który jest dobrze rozpoznawany przez automatyczne systemy sortowania w zakładach recyklingu, a także są łatwo oddzielane od nakrętek.
Ale nie zawsze jest tak prosto! Czasami opakowanie, z uwagi na ergonomiczne potrzeby, cele marketingowe czy zachowanie produktu, jest wykonane z wielu różnych części plastikowych o różnych składach lub z różnych kombinacji tworzyw sztucznych albo o nietypowych kolorach, co naprawdę utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia poprawny proces recyklingu.
Ponieważ recykling jest jednym z głównych aspektów zapewnienia dzisiejszej zrównoważonej produkcji plastiku, zdecydowano się na opracowywanie opakowań, które mogą być poddane recyklingowi.
Czym jest projektowanie dla recyklingu?
Projektowanie dla recyklingu (DfR – Design for Recycling), zwane także ecodesignem lub ekoprojektowaniem, to gwarancja możliwości recyklingu danego materiału i tym samym jego zrównoważonego charakteru. Polega na projektowaniu takich opakowań, które są funkcjonalne, bezpieczne, wygodne i atrakcyjne, ale jednocześnie nadają się do recyklingu. Oznacza to niskie nakłady czasowe i kosztowe na przetwarzanie materiałów.
Promowanie możliwości recyklingu jest celem, do którego dążymy, aby poprawić stan naszej planety, ale jest to również cel narzucony na poziomie wspólnotowym: Unia Europejska postanowiła, że do 2030 roku wszystkie opakowania muszą być obowiązkowo poddawane recyklingowi. W tym kierunku zmierzają wysiłki głównych firm produkujących opakowania z tworzyw sztucznych.
Konkretnym przykładem tego, co oznacza projektowanie dla recyklingu, jest przypadek firmy Henkel. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że plastik w ciemnych barwach jest szczególnie trudny do zarządzania w procesie recyklingu. Aby nadal produkować butelki detergentów i kosmetyków, które rozpoznajemy ze względu na ich czarny kolor, Henkel opracował innowacyjne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie opakowań z czarnego plastiku, które można całkowicie poddać recyklingowi. Rzeczywiście, opakowania wykonane z czarnego pigmentu bez węgla nie są odrzucane przez systemy recyklingu tworzyw sztucznych, ale są normalnie przetwarzane i poddawane obróbce. Nieprzypadkowe jest więc to, że za tę ważną innowację w 2021 roku Henkel otrzymał nagrodę Design for Recycling.
Aby nagrodzić produkty, które są najlepiej zaprojektowane z myślą o recyklingu w 2019 roku ISRI (Institute of Scrap Recycling Industries) powołało właśnie Design for Recycling Awards, które mają zachęcać firmy produkujące i wykorzystujące opakowania z tworzyw sztucznych do projektowania coraz bardziej zrównoważonych materiałów, mających na celu zmniejszenie ich wpływu na planetę.