Czy wiecie, że istnieją butelki PET wielokrotnego użytku?
14 stycznia, 2024Co to jest produkcja własna (in-house) i dlaczego jest dobra dla środowiska?
14 stycznia, 2024Butelki PET są bezpiecznym i wygodnym opakowaniem dla naszych napojów. PET to plastik bezpieczny w kontakcie z żywnością, a butelki wykonane z tego materiału są wytrzymałe, lekkie, łatwe w transporcie i przechowywaniu.
Większość wód i napojów sprzedawanych w naszych supermarketach jest pakowana właśnie w ten materiał, a choć butelki PET są uważane za opakowania jednorazowe, w wielu przypadkach są one bardziej zrównoważonym wyborem niż inne substytuty.
Badania naukowe porównujące różne rozwiązania opakowaniowe dla napojów doszły do wniosku, że lekkość tego materiału i mniejsze zużycie energii w procesie produkcji sprawiają, że PET ma mniejszy ślad węglowy niż inne rodzaje butelek, co czyni go preferowanym materiałem z perspektywy środowiskowej. Te korzyści znacznie się zwiększają, jeśli PET zostanie odpowiednio zrecyklowany, a z niego wyprodukowany zostanie nowy rPET do produkcji nowych butelek.
Wiele razy podkreślaliśmy zalety produktów z recyklatu, ale warto to powtórzyć: wykorzystanie materiałów z recyklingu pozwala zaoszczędzić nieodnawialne surowce i zmniejszyć emisję CO2, która przyczynia się do zmian klimatycznych. W tej perspektywie butelki PET z recyklatu są ważnym wyborem dla naszego środowiska, zapewniając nam produkt o niezmienionych cechach bezpieczeństwa, wytrzymałości i użyteczności.
Recykling butelek PET powinien być promowany, a szczególnie powinno się wspierać wykorzystanie materiału, który z niego powstaje, czyli rPET, do produkcji nowych butelek. W ten sposób PET staje się częścią ciągłego cyklu recyklingu. Ten system gospodarki o obiegu zamkniętym jest nazywany cyklem „od butelki do butelki”, dzięki któremu wzrastają korzyści środowiskowe i produkcyjne, tworząc wartość z przedmiotu, który inaczej stałby się odpadem.
Jesteśmy przekonani, że opłaca się zachować butelki PET w ramach cyklu „od butelki do butelki”, ponieważ w ten sposób zamienia się produkt jednorazowego użytku w zasób, który można wielokrotnie odnawiać.
Często czytamy, że PET z recyklingu jest również wykorzystywany do produkcji różnych przedmiotów: odzieży, pluszaków, wnętrz samochodów… Oczywiście coraz większe wykorzystywanie materiałów z recyklingu to pozytywny sygnał rosnącej uwagi dla tego tematu i rozwijającej się w tej kierunku wizji przemysłowej. Jednakże takie działania przerywają cykl recyklingu butelek zapoczątkowany przez recykling butelek. Obecnie tego rodzaju przedmioty nie są recyklingowane i zamiast tego trafiają na składowiska odpadów kończąc swój cykl życia.
Kiedy mówimy o plastiku, recyklingu i zrównoważonych działaniach, zawsze warto mieć szerszą perspektywę patrzenia na produkt i długoterminową wizję tego projektu. Dlatego, ile to możliwe, starajmy się zachować recykling PET w ramach cyklu „od butelki do butelki” i nie przerywać procesu obiegu, który przynosi skalowalne korzyści.