Co oznaczałoby wyeliminowanie plastiku z naszego życia?
14 stycznia, 2024Dlaczego warto zachować butelki PET w cyklu „od butelki do butelki”?
14 stycznia, 2024Ponowne wykorzystanie plastiku jest jednym z kluczowych kroków, obok recyklingu, mających na celu zmniejszenie jego wpływu na środowisko. To także jeden z obszarów, na który Komisja Europejska chce skupić większą uwagę. Pod koniec 2022 roku zaproponowała regulację mającą zaktualizować plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym z 2020 roku. Plan ten ma na celu nie tylko eliminację zbędnych opakowań oraz zachęcanie do recyklingu, ale także do ponownego wykorzystania opakowań plastikowych.
Aby promować ponowne wykorzystanie lub ponowne naładowanie opakowań, Europa wymaga, aby firmy udostępniały konsumentom określony procent swoich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub możliwych do ponownego naładowania. Oczywiście wymaga to znacznego wysiłku dostosowawczego ze strony firm oraz większego wykorzystania badań w celu znalezienia innowacyjnych i korzystnych rozwiązań, które coraz bardziej przyczynią się do zmniejszenia wpływu plastiku na naszą planetę.
Jednak istotny fragment tej „przyszłości” już jest obecny, ponieważ butelki z tworzywa PET wielokrotnego użytku zostały wyprodukowane i wprowadzone na rynek!
Przypomnijmy krótko, że tworzywo PET jest preferowane do pakowania żywności z kilku powodów: jest to polimer obojętny, więc nie zmienia się przez kontakt z różnymi substancjami, jest wytrzymałe, lekkie, przezroczyste i jest również najczęściej recyklowanym tworzywem.
Dziś do tych zalet możemy dodać cechę możliwości tworzenia pojemników wielokrotnego użytku. Producent butelek ALPLA niedawno opracował i wprowadził na rynek butelki wielokrotnego użytku z tworzywa PET, które posiadają kilka zalet:
- są lżejsze od szkła,
- są wykonane także z PET-u z recyklingu,
- wytrzymują co najmniej 15 cykli użytkowania,
- nadają się do przechowywania wody i napojów gazowanych.
To sprawia, że butelki z tworzywa PET są jeszcze bardziej zrównoważone.
Ponowne wykorzystanie przekłada się na dodatkową wartość. Butelka z tworzywa PET wielokrotnego użytku, która przetrwa co najmniej 15 cykli, może pozostać na rynku nawet przez 3 lub 4 lata, znacząco zmniejszając wpływ opakowań żywnościowych na wykorzystanie zasobów wyczerpanych.
Co więcej, pomimo możliwości wielokrotnego użytkowania tak jak butelki szklane, ważą one nawet o 90% mniej od tych ostatnich, co znacznie obniża emisję dwutlenku węgla związanej z ich transportem i produkcją.
Wiemy, że zmniejszona emisja CO2 przekłada się na istotny wkład w większą ochronę klimatu i środowiska. To dokładnie to, czego żądają wielu konsumentów: bardziej zrównoważonych produktów, które mogą łatwo używać w codziennym życiu. Firmy, które słuchają swoich klientów, we współpracy z innowacyjnymi producentami zwracającymi uwagę na zrównoważony rozwój, mogą i powinny tworzyć takie produkty.