MIT #02 – większość odpadów opakowaniowych to tworzywa sztuczne
14 stycznia, 2021Opakowania z tworzyw sztucznych powszechnie uważane są za najbardziej nieprzyjazne środowisku naturalnemu w odniesieniu do materiałów alternatywnych. Spowodowane jest to powielaniem szeregu mitów o „plastiku”, przez co w efekcie często nie wiemy jakich dokonywać wyborów konsumenckich, aby kształtować u siebie najbardziej proekologiczne postawy i zachowania.
W ramach kampanii edukacyjnej #REPETUJEMY, w oparciu o badania naukowe będziemy pokazywać, jak jest naprawdę.
MIT #01
Szkło, papier i metal są bardziej przyjazne dla środowiska niż plastik
JAK JEST NAPRAWDĘ?
PET JEST ZRÓWNOWAŻONYM MATERIAŁEM OPAKOWANIOWYM.
W zakresie wpływu na środowisko różnych materiałów opakowaniowych, tworzywa sztuczne
w większości przypadków wypadają dużo lepiej w porównaniu do szkła i metalu.
Na to, jaki faktycznie dane opakowanie ma wpływ na środowisko składa się bardzo wielu czynników. Już na etapie produkcji butelek PET na napoje emitowane jest mniej dwutlenku węgla niż w przypadku produkcji butelek szklanych ze względu na niższe wydatki na energię.
W procesie produkcji opakowań zużywa się także wodę. W przypadku jednorazowej butelki PET potrzeba jej 0.56 litra natomiast przy jednorazowej butelce szklanej aż 1.57 litra, czyli trzykrotnie więcej!
Transport produktów generuje znaczną część emisji CO2. Tworzywa sztuczne są lekkie i dlatego powstaje mniej dwutlenku węgla niż w przypadku transportu innych, cięższych materiałów opakowaniowych. Ma to także swoje odbicie w powstawaniu letniego smogu. Butelka PET przyczynia się do powstania 0.013 mg etenu a szklana do 0.045 mg.
Bardzo istotne jest to, że PET jest łatwo i efektywnie przetwarzalny. W związku z tym butelki PET
o wysokiej zawartości materiałów z recyklingu mają wyraźną przewagę pod względem niższego wpływu na środowisko.
Tworzywa PET powinniśmy zdecydowanie uważać za cenny materiał, dlatego tak istotny jest prawidłowy ich recykling. To od nas samych zależy, czy będzie ponownie przetworzony, czy też trafi do środowiska naturalnego jako odpad!
Źródło danych: c7-consult